Choď na obsah Choď na menu
 


Hudobné štýly

 

Pop

Populárna hudba užšom zmysle slova je hudba prevažne 20. a 21. storočia, ktorá na rozdiel od tzv. vážnej hudby je určená širokým masám poslucháčov (ako „spotrebný tovar“). Jej rozmach nastal s rozšírením rozhlasu a gramofónovej techniky, keď už nebolo potrebné, aby bol poslucháč priamo prítomný na koncerte. V širšom ponímaní je to tvorba vznikajúca z napätia medzi hudbou vážnou a hudbou ľudovou.

_______________________________________________________________________________________
Blues

Blues je vokálna a inštrumentálna hudobná forma, ktorá sa vyvinula z afroamerického spirituálu, pokrikov, pracovných piesní a popevkov a svoje najskoršie korene má v západnej Afrike. Blues mal na neskoršiu západnú hudbu obrovský vplyv a odráža sa v ragtime, jazze, big bande, rythm and blues, rock 'n' rolle a country ako aj v štandardných popových piesňach.

_______________________________________________________________________________________
Country

Country and Western je populárna hudba, ktorá sa vyvinula na juhu Spojených štátov a má svoje korene vo folku, špirituáloch a blues.

Džez

Džez je hudobná umelecká forma charakterizovaná bluesovými notami, synkopáciou, rytmom, polyrytmami, odozvami medzi hudobníkmi a improvizáciou.

Rock and roll

Rock & Roll sa objavil ako hudobný štýl v USA okolo roku 1950. Chuck Berry, Bo Diddley, Fats Domino a Elvis Presley boli najvýznamnejšími predstaviteľmi v paťdesiatych rokoch. The Beatles boli súčasťou tzv. „Britskej invázie“.

Progresívny rock

Progresívny rock bolo hudobné hnutie snažiace sa vtesnať komplexnejšie štruktúry a inštrumentáciu jazzu a klasickej hudby do limitov rock n rollu. Hnutie začalo v Európe skupinami ako Pink Floyd a Genesis v 60. rokoch 20. storočia a dosiahlo svoj vrchol v 70. rokoch po vydaní albumov Dark Side of the Moon (Pink Floyd) a Tubular Bells (Michael Oldfield). Základnou charakteristikou boli dlhé kompozície zložité texty a široký zoznam nástrojov.

Punk rock

Punk rock bol pôvodne štýl hard rocku hraný vysokou rýchlosťou s jednoduchými slovami a menej ako tromi akordmi, ktorý začal v polovici 70. rokov skupinami ako Televisionm, Ramones a Sex Pistols. Neskôr sa vyvinuli štýly ako hardcore punk (rýchlejšie tempo), new wave (ovplyvnené pop-music), post punk, grunge (fúzia hardcore a alternatívneho rocku).

Heavy metal

Heavy metal je hudobná forma charakterizovaná agresívnymi, energickými rytmami a zosilenými elektrickými gitarami so skreslením, s grandióznymi textami a virtuóznou hrou na hudobné nástroje. Ústredným prvkom sú riffy ako melodické a naratívne elementy.

Pôvod heavy metalu položili skupiny ako Led Zeppelin, Aerosmith, Deep Purple a Black Sabbath. Heavy metal zažil najväčšiu slávu v 80. rokoch, keď sa pripojili skupiny ako Metallica, či Iron Maiden.

Disco, funky, hip hop, salsa a soul

Soul je vo svojej podstate rythm and blues, ktorý vyrástol z afro-amerického gospelu a bluesovej tradície počas 50.-60.rokov. Zástupkyňou soulu je Aretha Franklin.

Funk je výrazný štýl hudby, ktorý pochádza z africko-amerických koreňov. Za zakladateľov môžu byť označený James Brown a jeho skupina. Funk je identifikovaný synkopovanými rytmami, a výraznou basovou linkou.

Salsa je predovšetkým význačná karibskými rytmami a je veľmi populárna v mnohých krajinách latinskej ameriky.

Disco sa vyvinulo v 70. rokoch prevažne z funku, salsy a soulu. Názov je odvodený od francúzskeho slova diskotéka, čo znamená nočný klub.

Hip hop sa tradične skladá z dvoch hlavných elementov: rapu (MC-ing) a DJ-ingu.