Choď na obsah Choď na menu
 


Každá žena je rozličná. Jedna má úzku súmernú tvár, veľké oči, krásne pery, iná má výrazné lícne kosti a milý malý noštek.  Ďalšie z nás majú zase tváričku guľatú ako slniečko a sú medzi nami aj také, ktoré sú obdarené ostrou bradou a vysokým čelom. Práve tieto rozdiely robia každú z nás výnimočnou.

Vhodný strih účesu nám môže pomôcť niektoré nedostatky rysov našej tváre potlačiť, a naopak nám tiež dopomáha vyzdvihovať jej prednosti. Viete aký účes sa hodí práve k vašej tvári? Ak nie, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete nielen rozdelenie jednotlivých typov tváre, ale  tiež prípadné tipy na účesy.
Poznáme štyri typy tváre, a to:

1.Oválna tvár – charakteristickým rysom tejto tváre je brada a línie vlasov, ktoré sú jemne vykružené do oválu, tvár je mierne zúžená v oblasti spánkov, je symetrická a proporcionálna.

Ženy, ktoré vlastnia tento typ si môžu dovoliť experimentovať, pretože im pristane každý strih. Často býva považovaná za ideálnu, pretože jej majiteľky nemusia nič zakrývať, ani opticky formovať  a môžu pokojne nosiť krátke i superkrátke účesy. Pozor by si však mali dávať na strihy, pri ktorých im vlasy padajú do tváre, čo môže spôsobovať stratu vyváženosti, či dokonca opticky pridávať kilogramy navyše.

2.Okrúhla tvár – je najširšia v oblasti lícnych kostí. Charakteristickým znakom jej majiteľky je okrúhla brada. Doporučujú sa hlavne účesy, ktoré opticky tvár predĺžia. Ako veľmi vhodné sa ukázali krátke účesy, ktoré zvýraznia rysy tejto tváre. Rozpustené vlasy, ktoré tvár lemujú, zvýrazňujú predovšetkým jej okrúhlosť. Vyvarovať sa treba tiež prehnanému objemu vlasov v oblasti lícnych kostí a uší, kde je tvár najširšia. Veľmi vhodná je aj ofinka, ktorá by však mala byť zostrihaná postupne a nie rovno. Dlhšia a hustá ofina je to pravé pre ženy s týmto typom tváre. 

3.Štvorcová, hranatá tvár – charakteristickým rysom je predovšetkým vysoké čelo a výrazná brada. Ideálnymi sú hranaté účesy. Vhodné sú ale aj postupne zostrihané vlasy s bokmi zastrihnutými do tváre, ktoré zmäkčia výrazné rysy. Na potlačenie výraznosti poslúži aj cestička sčesaná na stranu, či asymetrický zostrih.  Vyhýbať by ste sa mali príliš rovným a dlhým účesom a symetrickým strihom. Ženy majúce hranatú tvár, ktoré sa nechcú vzdať ofiny by ju mali nechať dlhú, nie veľmi hustú a dôležité je, aby bola len  tak pohodená na stranu.

4.Trojuholníková tvár – táto tvár je najširšia v oblasti čela a užšia na brade. Dôležité preto je, zakryť široké a vysoké čelo a zároveň dodať objem v dolných partiách tváre. Vhodné sú polodlhé účesy zakončené tesne pod bradou, vrstvené kratšie zostrihy alebo kučery, ktoré vždy pridajú na objeme. Ofina je pri tomto type tváre takmer nutnosťou. Mala by byť asymetrická, nie príliš krátka, aby nezvýrazňovala široké lícne kosti. Vyhnúť by ste sa mali hlavne cestičke sčesanej na stred, ktorá opticky rozširuje čelo.

Nech si už vyberiete ktorýkoľvek zo spomínaných účesov pamätajte si, že dôležité je, aby ste účes, strih a farbu prispôsobili svojej osobnosti a životnému štýlu.