Choď na obsah Choď na menu
 


Prečo ho potrebuješ?

Stiahneš ho TU

Pravidelný menštruačný cyklus signalizuje, že vaše intímne zdravie je v poriadku. Ale čo ak už dlhší čas pozorujete určité poruchy, ktoré vás znepokojujú? Ak žena nie je po intímnej stránke celkom v poriadku, porucha menštruačného cyklu je jeden z prvých indikátorov, ktorý vás na to upozorní.

Pri zisťovaní príčin je veľmi dôležitá starostlivá anamnéza, krivka bazálnej teploty a kompletné gynekologické vyšetrenie. Diagnostika a liečba nepravidelného krvácania patria jednoznačne do rúk gynekológa. Medzi najčastejšie poruchy menštruačného cyklu patria:

Ovulačné krvácanie je charakteristické tým, že pri ňom žena krváca v čase ovulácie, t.j. na 12. až 16. deň menštruačného cyklu. Môže byť výrazné, alebo len " špinenie ", ktoré trvá niekoľko hodín až 2 dni.

Predmenštruačné krvácanie sa prejavuje miernym špinením až krvácaním 3-10 dní pred samotnou menštruáciou. Jeho príčinou je nedostatočná funkcia žltého telieska vo vaječníku. Môže byť príčinou neplodnosti.

Amenorea je stav, keď sa menštruácia nedostaví, alebo vynechá. Príčina môže byť fyziologická: detský vek, tehotnosť, obdobie laktácie a postmenopauza.

Aj keď možno máte úžasnú pamäť, občas sa predsa len oplatí viesť si o niektorých dôležitých veciach presné záznamy. A týka sa to aj vášho menštruačného cyklu. Nepodceňujte to ani v prípade, že je váš cyklus presný ako hodinky, do menštruačného kalendára sa totiž zaznamenáva omnoho viac údajov, než len krvácanie.

Do kalendára si značte menštruačné krvácanie, jeho dĺžku i intenzitu, taktiež akékoľvek mimomenštruačné krvácanie, výtok a jeho podobu (farbu a konzistenciu), bolesti, choroby a užívanie liekov. Značte si aj frekvenciu pohlavného styku a užívanie antikoncepcie.

Menštruačný kalendár je mimoriadne dôležitý pre ženy, ktoré sa chránia tzv. prirodzenými metódami. Do kalendára sa zaznamenáva aj bazálna teplota, sledovanie krčku maternice a určovanie plodných a neplodných dní.

Denne si kalendár nevyžaduje mnoho pozornosti, záznamy však treba dopĺňať pravidelne, aby boli čo najobjektívnejšie. Po dlhšom vedení kalendára vám umožní tento pomocník nielen lepšie plánovanie rodičovstva, ale dá vám aj dobrý prehľad o vašom zdraví.