Choď na obsah Choď na menu
 


Či už farbu svojich vlasov meníte radi a často, alebo sa chystáte na tento pokus po
prvýkrát, mali by ste vedieť, že farbenie nie je žiadna zábava. Farbu meňte len vtedy, ak máte vlasy v dobrom stave. Suché a príliš poškodené vlasy absorbujú farbu príliš rýchlo, a môžu sa teda nerovnomerne nafarbiť.

Výber farby

Pri výbere farby je ideálne zvoliť si farbu líšiacu sa len o jeden až dva odtiene od pôvodnej farby vlasov. Kupujte farbu radšej tam, kde vám dokážu pri výbere aspoň trochu poradiť. Nič nepokazíte farbou, ktorá je podobná vášmu pôvodnému odtieňu vlasov, ale dokáže vlasy oživiť a dodať vyšší lesk. Pokiaľ ste však čiernovláska a chcete sa stať blondínou, jediná rada znie - zverte sa odborníkom.

Škála farieb je nekonečná, záleží len na vás, ktorej dáte prednosť. Čo sa týka typu farieb, na výber máte zo štyroch druhov.

Permanentná farba je určená pre tých, ktorí chcú radikálne zmeniť svoju terajšiu farbu. Majú maximálnu kryciu schopnosť a dlhú trvanlivosť. Farebný proces má dve fázy - zosvetľujúcu a spojovaciu. Amoniak zväčší vlasu a začne zosvetľovať prirodzené pigmenty. Zároveň spojí farebné častice s aktivátorom, ktorý je vždy súčasťou balenia farby. Tieto farebné molekuly sa usadia vo vláknitej vrstve vlasu a sú také veľké, že nemôžu byť vymyté.

Prelivy naopak nemajú schopnosť zosvetlenia a výraznej farebnej zmeny, ale vlasy sú nimi oveľa menej zaťažené než v prípade klasických farieb. Dodajú prírodnej farbe vlasov módny odtieň a kryjú prvé šediny. Tiež dodajú vlasom lesk.

Veľmi obľúbené sú aj tónovače. Vyrábajú sa buď ako pena, alebo šampónové vrecúško. Môžete vďaka nim meniť odtieň vlasov doslova podľa nálady. Prednosťou je prijateľná cena, ľahké použitie a krásny lesk vlasov. Nevýhodou je len kratšia trvanlivosť farby.

Stále veľmi obľúbeným spôsobom úpravy farby vlasov je melír. Kontrast svetlých a tmavých pramienkov dodá účesu nový, zaujímavý vzhľad. Melír pôsobí prirodzene, pristane snáď každému veku.

Ako na to

Dnešné voľne predajné farby sa už nesú v duchu pohodlnej a rýchlej aplikácie a pomerne krátkej doby pôsobenia. Tiež farebný efekt býva veľmi presvedčivý a vlasy po použití kvalitnej značkovej farby získajú nielen krásny sýty odtieň, ale aj lesk.

Niekoľko dní pred farbením nepoužívajte vyživujúce kondicionéry a vlasové kúry. Tie totiž uzatvárajú povrch vlasu, farba doň horšie preniká a výsledok je oveľa menej intenzívny. Pokiaľ máte vlasy zničené alebo vyblednuté slnkom, farba môže byť naopak oveľa intenzívnejšia.

Tesne pred farbením si urobte test citlivosti. Naneste malé množstvo farbiacej zmesi do lakťovej jamky a hodinu počkajte. Pokiaľ vaša kože výrazne sčervená, radšej na túto farbu zabudnite.

Pokiaľ môžete, prizvite si na farbenie pomocníka, ktorý vám bude farbu správne nanášať od krku smerom k čelu. Tam sú vlasy jemnejšie a príliš dlhé pôsobenie farby by ich mohlo poškodiť. Pokiaľ si vlasy farbíte sami, postupujte veľmi starostlivo. Na stredne dlhých vlasoch farbou rozhodne nešetrite a kúpte si radšej dve balenia. Všetky prísady namiešajte presne podľa návodu. Ruky si chráňte rukavicami. Nie je vhodné farbu nanášať pomocou starej zubnej kefky. Najskôr farbu vtlačte rukami, aby sa lepšie uchytila. Po chvíli použite hustý hrebeň a vlasy rozčešte.

Pokiaľ znovu farbíte odrastené korienky, nanášajte novú farbu len na novo narastené vlasy. Inak dôjde k nerovnomernému ofarbeniu a vlasy už nebudú mať všade rovnaký odtieň.

Nechajte farbu pôsobiť a potom ju zmývajte tak dlho, až bude z vašich vlasov stekať číra voda. Až potom ich umyte šampónom určeným špeciálne pre farbené vlasy. Po ofarbení vlasov chvíľu nepoužívajte žiadne výživné kúry. Mohli by vám totiž farbu stiahnuť.

Čo sa melíru týka, sami môžete dosiahnuť dobrý výsledok, pokiaľ si chcete zosvetliť či stmaviť len niekoľko pramienkov pozdĺž tváre. V balení farby určenej pre melírovanie je pribalený i aplikátor, vďaka ktorému sa vám podarí naniesť farbu rovnomerne. Pokiaľ však túžite po melíri, ktorý bude vyzerať prirodzene, a pramienky budete mať po celej hrive, zverte sa do rúk kaderníka. Len z jeho rúk vyzerá melír s použitím alobalu a štetca najlepšie.